NGC 4333спирална галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 4333 {{{опис}}}
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 171°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,7'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 13 април 1784
Други ознаки MCG 1-32-34, CGCG 42-65, VCC 637, NPM1G +06.0337

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4333 се споменува и како MCG 1-32-34, CGCG 42-65, VCC 637, NPM1G +06.0337.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 13 април 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4333 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] NGC 4333 има привидни димензии од 0,8' х 0,7'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 171°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4333 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 40217. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 193; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 288. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1560.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 4333 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди