NGC 4289спирална галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 4289
{{{опис}}}
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 14,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,9' x 0,4'
Историја
Откривач Ернст Вилхелм Либерехт Темпел
Откриена 1877
Други ознаки UGC 7403, MCG 1-32-15, CGCG 42-38, IRAS 12184+0400, VCC 449, FGC 1418

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4289 се споменува и како UGC 7403, MCG 1-32-15, CGCG 42-38, IRAS 12184+0400, VCC 449, FGC 1418.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 1877 година од страна на Ернст Вилхелм Либерехт Темпел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4289 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,2 m/лм2.[2] NGC 4289 има привидни димензии од 3,9' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 1°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 4289 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 39886. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 238; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 285. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1560.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Запис за NGC 4289 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература

уреди
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

уреди