NGC 4268спирална галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 4268


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 48°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SB0-a
Привиден сјај
(видлив)
12,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 0,6'
Историја
Откривач Едвард Шенфелд
Откриена 1 април 1862
Други ознаки UGC 7371, MCG 1-32-4, CGCG 42-23, VCC 371, NPM1G +05.0339

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4268 се споменува и како UGC 7371, MCG 1-32-4, CGCG 42-23, VCC 371, NPM1G +05.0339.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 1 април 1862 година од страна на Едвард Шенфелд, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 6 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4268 е од видот SB0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] NGC 4268 има привидни димензии од 1,4' х 0,6'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 48°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4268 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 39712. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 238; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 287. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1560.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 4268 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди