NGC 4214 е галаксија во соѕвездието Ловечки Кучиња, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

NGC 4214


Соѕвездие Ловечки Кучиња
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 144°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид IBm
Привиден сјај
(видлив)
9,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,2
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 8' x 6,6'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 28 април 1785
Други ознаки NGC 4228, UGC 7278, MCG 6-27-42, CGCG 187-32, KUG 1213+366, IRAS 12131+3636

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4214 се споменува и како NGC 4228, UGC 7278, MCG 6-27-42, CGCG 187-32, KUG 1213+366, IRAS 12131+3636.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 28 април 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4214 е од видот IBm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14 mag/arcmin2.[2] NGC 4214 има привидни димензии од 8' х 6,6'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 144°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4214 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 39225. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 107; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2529. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1559.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 4214 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди