NGC 4182ѕвезда во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 4182
Податоци од посматрање (J2000,0 епоха)
Податоци од посматрање (J2000,0 епоха)
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Податоци од набљудување
Вид на тело ѕвезда
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(видлив)
11,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,5
Физички податоци
Историја
Откривач Кристијан Петерс
Откриена 1883

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 1883 година од страна на Кристијан Петерс, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 13,5 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4182 е од видот *.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,5 m.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0.

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 4182 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 193; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 287. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1611.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Запис за NGC 4182 на НАСА (англиски)
  2. Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература

уреди
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски

уреди