NGC 4125 е елиптична галаксија во соѕвездието Змеј, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

NGC 4125


Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 81°
Податоци од набљудување
Вид на објект елиптична галаксија
Морфолошки вид E6/P
Привиден сјај
(видлив)
9,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,7
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 5,8' x 3,2'
Историја
Откривач Џон Расел Хајнд
Откриена 4 јануари 1850
Други ознаки UGC 7118, MCG 11-15-27, CGCG 315-19, IRAS 12055+6527

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4125 се споменува и како UGC 7118, MCG 11-15-27, CGCG 315-19, IRAS 12055+6527.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 4 јануари 1850 година од страна на Џон Расел Хајнд, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 7 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4125 е од видот E6/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 mag/arcmin2.[2] NGC 4125 има привидни димензии од 5,8' х 3,2'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 81°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4125 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 38524. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 25; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4160. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 674.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 4125 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди