NGC 4091спирална галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 4091
{{{опис}}}
Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 43°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
14,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,3
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,3'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 2 мај 1864
Други ознаки UGC 7083, MCG 4-29-19, CGCG 128-22

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4091 се споменува и како UGC 7083, MCG 4-29-19, CGCG 128-22.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 2 мај 1864 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4091 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 4091 има привидни димензии од 0,9' х 0,3'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 43°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4091 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 38308. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 148; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1444. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 135.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 4091 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врскиУреди