NGC 4071 е планетарна маглина во соѕвездието Мува, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

NGC 4071


Соѕвездие Мува
Епоха Ј2000.0
Положба
Податоци од набљудување
Вид на објект планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,9
Физички податоци
Привидни димензии 1,27' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена март 1835
Други ознаки PK 298-4.1, ESO 94-PN12, AM 1201-670

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4071 се споменува и како PK 298-4.1, ESO 94-PN12, AM 1201-670.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на март 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4071 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,9 mag.[2] NGC 4071 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,27'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0.

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4071 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 450; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8986. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 4071 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди