NGC 4050спирална галаксија во соѕвездието Гавран, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 4050
Поглед кон NGC 4050
Поглед кон NGC 4050
Соѕвездие Гавран
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 85°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
12,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,1
Површински сјај 14,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3' x 2'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 31 декември 1785
Други ознаки MCG -3-31-16, IRAS 12003-1605

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4050 се споменува и како MCG -3-31-16, IRAS 12003-1605.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 31 декември 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4050 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,1 m/лм2.[2] NGC 4050 има привидни димензии од 3' х 2'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 85°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4050 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 38049. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 283; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6094. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1030.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 4050 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди