NGC 3858спирална галаксија во соѕвездието Пехар, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 3858


Соѕвездие Пехар
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 56°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sa
Привиден сјај
(видлив)
13,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 0,8'
Историја
Откривач Френсис Ливенворт
Откриена 1886
Други ознаки NGC 3866, MCG -1-30-29

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3858 се споменува и како NGC 3866, MCG -1-30-29.

Откривање уреди

Објектот е откриен на 1886 година од страна на Френсис Ливенворт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 26 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3858 е од видот Sa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] NGC 3858 има привидни димензии од 1,4' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 56°.[2]

Други поделби уреди

Проучување на NGC 3858 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 36621. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 282; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5517. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1006.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Запис за NGC 3858 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература уреди

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски уреди