NGC 3797ѕвезда во соѕвездието Голема Мечка, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 3797


Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Податоци од набљудување
Вид на тело ѕвезда
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Физички податоци
Историја
Откривач Ернст Вилхелм Либерехт Темпел
Откриена 1882

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 1882 година од страна на Ернст Вилхелм Либерехт Темпел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3797 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 14,7 m.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0.

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 3797 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 107; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2523. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1379.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 3797 на НАСА (англиски)
  2. Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Holmberg, E., "A Study of Double and Multiple Galaxies", Lund Annals, 6, 1937. (13,2)

Надворешни врскиУреди