NGC 3719спирална галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 3719
{{{опис}}}
Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 15°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 1,3'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 15 март 1866
Други ознаки UGC 6521, MCG 0-30-5, CGCG 12-8, KCPG 289A

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3719 се споменува и како UGC 6521, MCG 0-30-5, CGCG 12-8, KCPG 289A.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 15 март 1866 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3719 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 m/лм2.[2] NGC 3719 има привидни димензии од 1,7' х 1,3'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 15°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 3719 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 35581. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 237; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 271. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 471.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 3719 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди