NGC 3635 е спирална галаксија во соѕвездието Пехар, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

NGC 3635


Соѕвездие Пехар
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 18°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
14,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,3
Површински сјај 14,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 0,6'
Историја
Откривач Френсис Ливенворт
Откриена 1886
Други ознаки MCG -1-29-9, VV 724, NPM1G -08.0342

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3635 се споменува и како MCG -1-29-9, VV 724, NPM1G -08.0342.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 1886 година од страна на Френсис Ливенворт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 26 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3635 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,4 mag/arcmin2.[2] NGC 3635 има привидни димензии од 1,7' х 0,6'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 18°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 3635 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 34717. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 281; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5508. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1018.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 3635 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General Catalogue of Nonstellar

Astronomical Objects (RNGC)"". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врскиУреди