NGC 3410спирална галаксија во соѕвездието Голема Мечка, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 3410
{{{опис}}}
Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 24°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
14,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,5'
Историја
Откривач Лоренс Парсонс
Откриена 1 април 1878
Други ознаки MCG 9-18-42, CGCG 267-21, ARAK 261

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3410 се споменува и како MCG 9-18-42, CGCG 267-21, ARAK 261.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 1 април 1878 година од страна на Лоренс Парсонс, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3410 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] NGC 3410 има привидни димензии од 0,8' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 24°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 3410 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 32594. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 46; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3449. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 673.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Запис за NGC 3410 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература

уреди
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General Catalogue of Nonstellar

Astronomical Objects (RNGC)"". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски

уреди