Отвори го главното мени

NGC 3391 е спирална галаксија во соѕвездието Лав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

NGC 3391


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 35°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,7
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,7'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 1 април 1864
Други ознаки UGC 5920, MCG 2-28-14, CGCG 66-27, IRAS 10462+1429

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3391 се споменува и како UGC 5920, MCG 2-28-14, CGCG 66-27, IRAS 10462+1429.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 1 април 1864 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 48 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3391 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 mag/arcmin2.[2] NGC 3391 има привидни димензии од 1' х 0,7'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 35°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 3391 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 32347. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 190; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 852. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 976.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 3391 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts:

Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди