NGC 3384елиптична галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 3384 {{{опис}}}
Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 53°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E/SB0
Привиден сјај
(видлив)
9,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,9
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 5,4' x 2,7'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 11 март 1784
Други ознаки NGC 3371, UGC 5911, MCG 2-28-12, CGCG 66-21, PRC C-34

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3384 се споменува и како NGC 3371, UGC 5911, MCG 2-28-12, CGCG 66-21, PRC C-34.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 11 март 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3384 е од видот E/SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] NGC 3384 има привидни димензии од 5,4' х 2,7'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 53°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 3384 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 32292. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 190; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 852. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 976.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 3384 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General Catalogue of Nonstellar

Astronomical Objects (RNGC)"". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врскиУреди