NGC 3361спирална галаксија во соѕвездието Секстант, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 3361 {{{опис}}}
Соѕвездие Секстант
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 155°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
12,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,1' x 0,8'
Историја
Откривач Ендрју Ејнсли Комон
Откриена 1880
Други ознаки MCG -2-28-4, IRAS 10419-1056

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3361 се споменува и како MCG -2-28-4, IRAS 10419-1056.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 1880 година од страна на Ендрју Ејнсли Комон, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 36 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3361 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] NGC 3361 има привидни димензии од 2,1' х 0,8'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 155°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 3361 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 32044. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 280; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5502. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1022.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 3361 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врскиУреди