NGC 3350леќеста галаксија во соѕвездието Мал Лав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 3350
{{{опис}}}
Соѕвездие Мал Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
14,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,3
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,6'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 10 април 1831
Други ознаки CGCG 155-2, CGCG 154-44, NPM1G +30.0198

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3350 се споменува и како CGCG 155-2, CGCG 154-44, NPM1G +30.0198.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 10 април 1831 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3350 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] NGC 3350 има привидни димензии од 0,6' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0.

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 3350 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 32035. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 105; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2512. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1357.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Запис за NGC 3350 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Надворешни врски

уреди