NGC 2925расеано ѕвездено јато во соѕвездието Едро, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 2925

{{{опис}}}

Соѕвездие Едро
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 33 м 10,9 с
Деклинација - 53° 23' 45"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид III1p
Привиден сјај
(видлив)
8,3
Физички податоци
Привидни димензии 15' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 5 јануари 1837
Други ознаки OCL 783, ESO 166-SC22

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2925 се споменува и како OCL 783, ESO 166-SC22.

Откривање уреди

Објектот е откриен на 5 јануари 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2925 е од видот III1p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,3 m.[2] NGC 2925 има само една позната привидна димензија, која изнесува 15'.[2]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 33 м 10,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 53° 23' 45".[3]

Други поделби уреди

Проучување на NGC 2925 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 426; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8584.

Поврзано уреди

Наводи уреди

Користена литература уреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски уреди