NGC 2915џуџеста галаксија во соѕвездието Камелеон, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 2915


Положба
Податоци од набљудување
Физички податоци
Историја

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2915 се споменува и како ESO 37-3, AM 0926-762, IRAS 09265-7624.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 31 март 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2915 е од видот SBa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,3, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/ламин2.[2] NGC 2915 има привидни димензии од 1,9' х 0,9'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 26 м 13,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 76° 37' 36".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 129°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 2915 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 26761. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 465; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9396.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди


Координати:   &1000000000000000900000009ч &1000000000000002600000026м &1000000000000011500000011,5с, −&1000000000000007600000076° &1000000000000003700000037′ &1000000000000003500000035″