NGC 2586тројна ѕвезда во соѕвездието Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 2586 {{{опис}}}
Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 23 м 31,4 с
Деклинација - 4° 57' 5"
Податоци од набљудување
Вид на тело тројна ѕвезда
Морфолошки вид *3
Физички податоци
Историја
Откривач Франк Милер
Откриена 1886

ОткривањеУреди

Објектот е откриен во 1886 година од страна на Франк Милер, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 26 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2586 е од видот *3.[1]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 23 м 31,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 4° 57' 5".[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 2586 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 231; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4857. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1015.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди