NGC 2452планетарна маглина во соѕвездието Крма, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 2452

{{{опис}}}

Соѕвездие Крма
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 47 м 26,2 с
Деклинација - 27° 20' 6"
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
12
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,6
Физички податоци
Привидни димензии 0,48' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 1 февруари 1837
Други ознаки PK 243-1.1, ESO 493-PN11, CS=19.0

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2452 се споменува и како PK 243-1.1, ESO 493-PN11, CS=19.0.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 1 февруари 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2452 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,6 m.[2] NGC 2452 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,48'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 47 м 26,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 27° 20' 6".[3]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 2452 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 320; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6548. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 420.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

уреди