NGC 2397Bгалаксија во соѕвездието Летечка Риба, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

NGC 2397B
NGC 2397B
NGC 2397B
Соѕвездие Летечка Риба
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 21 м 55,7 с
Деклинација - 68° 50' 45"
Положбен агол 97°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид IBm/P
Привиден сјај
(видлив)
14,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,5'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 21 февруари 1835
Други ознаки ESO 58-31, AM 0722-684

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2397B се споменува и како ESO 58-31, AM 0722-684.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 21 февруари 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2397B е од видот IBm/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] NGC 2397B има привидни димензии од 1,1' х 0,5'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 21 м 55,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 68° 50' 45".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 97°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 2397B е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 20813. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 446; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9179.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди