NGC 2397Aспирална галаксија во соѕвездието Летечка Риба, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

NGC 2397A
NGC 2397A
NGC 2397A
Соѕвездие Летечка Риба
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 21 м 7,9 с
Деклинација - 69° 6' 55"
Положбен агол 36°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 13,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,9'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 21 февруари 1835
Други ознаки ESO 58-29, AM 0721-685, IRAS 07212-6901

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2397A се споменува и како ESO 58-29, AM 0721-685, IRAS 07212-6901.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 21 февруари 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2397A е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,9 m/лм2.[2] NGC 2397A има привидни димензии од 0,9' х 0,9'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 21 м 7,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 69° 6' 55".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 36°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 2397A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 20754. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 446; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9179.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди