NGC 2383расеано ѕвездено јато во соѕвездието Големо Куче, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 2383

{{{опис}}}

Соѕвездие Големо Куче
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 24 м 39,9 с
Деклинација - 20° 56' 51"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I3m
Привиден сјај
(видлив)
8,4
Физички податоци
Привидни димензии 5' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 15 февруари 1836
Други ознаки OCL 616, ESO 559-SC8, near N 2384

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2383 се споменува и како OCL 616, ESO 559-SC8, near N 2384.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 15 февруари 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2383 е од видот I3m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,4 m.[2] NGC 2383 има само една позната привидна димензија, која изнесува 5'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 24 м 39,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 20° 56' 51".[3]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 2383 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 319; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5978. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 647.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

уреди