Хаблова Променлива Маглина

отсјајна маглина во соѕвездието Еднорог
(Пренасочено од NGC 2261)

Хаблова Променлива Маглина (Колдвел 46 или NGC 2261) — оддавно-отсјајна маглина во соѕвездието Еднорог, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Хаблова Променлива Маглина
Поглед кон NGC 2261
Поглед кон NGC 2261
Соѕвездие Еднорог
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 39 м 9,5 с
Деклинација + 8° 44' 40"
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавно-отсјајна маглина
Морфолошки вид EN+RN
Физички податоци
Привидни димензии 3' x 1'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 26 декември 1783
Други ознаки LBN 920

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2261 се споменува и како LBN 920.

Откривање Уреди

Телото е откриено на 26 декември 1783 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци Уреди

Податоци од набљудување Уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2261 е од видот EN+RN.[1] NGC 2261 има привидни димензии од 3' х 1'.[2]

Астрономски податоци Уреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 39 м 9,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 8° 44' 40".[3]

Други поделби Уреди

Проучување на NGC 2261 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 182; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 746. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 923.

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

Користена литература Уреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски Уреди