NGC 2242планетарна маглина во соѕвездието Кочијаш, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 2242
{{{опис}}}
Соѕвездие Кочијаш
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 34 м 7,4 с
Деклинација + 44° 46' 40"
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
15
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,1
Физички податоци
Привидни димензии 0,37' x ?'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 24 ноември 1886
Други ознаки PK 170+15.1, CGCG 204-5

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2242 се споменува и како PK 170+15.1, CGCG 204-5.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 24 ноември 1886 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2242 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,1 m.[2] NGC 2242 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,37'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 34 м 7,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 44° 46' 40".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 2242 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 67; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2940. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 696.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врскиУреди