NGC 2232расеано ѕвездено јато во соѕвездието Еднорог, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 2232
{{{опис}}}
Соѕвездие Еднорог
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 27 м 15 с
Деклинација - 4° 45' 30"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид IV3p
Привиден сјај
(видлив)
4,2
Физички податоци
Привидни димензии 45' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 16 октомври 1784
Други ознаки OCL 545

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2232 се споменува и како OCL 545.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 16 октомври 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2232 е од видот IV3p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 4,2 m.[2] NGC 2232 има само една позната привидна димензија, која изнесува 45'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 27 м 15 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 4° 45' 30".[3]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 2232 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 227; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4793. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 943.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

уреди