NGC 2205елиптична галаксија во соѕвездието Сликар, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 2205 {{{опис}}}
Соѕвездие Сликар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 10 м 32,8 с
Деклинација - 62° 32' 19"
Положбен агол 80°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E/SB0
Привиден сјај
(видлив)
12,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,7
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 0,9'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 9 декември 1836
Други ознаки ESO 86-63, AM 0610-623

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2205 се споменува и како ESO 86-63, AM 0610-623.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 9 декември 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2205 е од видот E/SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 2205 има привидни димензии од 1,4' х 0,9'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 10 м 32,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 62° 32' 19".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 80°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 2205 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 18551. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 445; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8897.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs, "Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas Monographs in Astronomy No. 4, 1985. (152,564)

Надворешни врскиУреди