NGC 2163отсјајна маглина во соѕвездието Орион, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 2163
{{{опис}}}
Соѕвездие Орион
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 7 м 49,5 с
Деклинација + 18° 39' 27"
Податоци од набљудување
Вид на тело отсјајна маглина
Морфолошки вид RN
Физички податоци
Привидни димензии 3' x 2'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 6 февруари 1874
Други ознаки CED 62, DG 87, LBN 855

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2163 се споменува и како CED 62, DG 87, LBN 855.

Откривање уреди

Објектот е откриен на 6 февруари 1874 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2163 е од видот RN.[1] NGC 2163 има привидни димензии од 3' х 2'.[2]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 7 м 49,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 18° 39' 27".[3]

Други поделби уреди

Проучување на NGC 2163 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 136; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1317. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1494.

Поврзано уреди

Наводи уреди

Користена литература уреди

  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врски уреди