NGC 2101галаксија во соѕвездието Сликар, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 2101
{{{опис}}}
Соѕвездие Сликар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 46 м 22,4 с
Деклинација - 52° 5' 24"
Положбен агол 85°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид IBm/P
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,7
Површински сјај 14,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2' x 1,3'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 9 јануари 1837
Други ознаки ESO 205-1, AM 0545-520, IRAS 05451-5206

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2101 се споменува и како ESO 205-1, AM 0545-520, IRAS 05451-5206.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 9 јануари 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2101 е од видот IBm/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,5 m/лм2.[2] NGC 2101 има привидни димензии од 2' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 46 м 22,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 52° 5' 24".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 85°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 2101 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 17793. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 422; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8099.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врски

уреди