NGC 2060остаток од супернова во соѕвездието Златна Рипка, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 2060

{{{опис}}}

Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 37 м 51,6 с
Деклинација - 69° 10' 23"
Податоци од набљудување
Вид на тело остаток од супернова
Морфолошки вид SNR
Привиден сјај
(видлив)
9,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9,7
Физички податоци
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена -
Други ознаки ESO 57-EN1, in LMC

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2060 се споменува и како ESO 57-EN1, in LMC.

Откривање уреди

Објектот е откриен во - година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2060 е од видот SNR.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,7 m.[2]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 37 м 51,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 69° 10' 23".[3]

Други поделби уреди

Проучување на NGC 2060 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 445; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9163.

Поврзано уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди