NGC 1929оддавна маглина во соѕвездието Златна Рипка, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 1929

{{{опис}}}

Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 21 м 37 с
Деклинација - 67° 54' 48"
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавна маглина
Морфолошки вид EN
Физички податоци
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 27 септември 1826
Други ознаки ESO 56-EN107, in LMC

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1929 се споменува и како ESO 56-EN107, in LMC.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 27 септември 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1929 е од видот EN.[1]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 21 м 37 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 67° 54' 48".[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 1929 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 444; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9162.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди