NGC 1871расеано ѕвездено јато во соѕвездието Златна Рипка, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 1871

{{{опис}}}

Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 13 м 51,8 с
Деклинација - 67° 27' 10"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL+EN
Привиден сјај
(видлив)
10,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,2
Физички податоци
Привидни димензии 2' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 2 ноември 1834
Други ознаки ESO 56-SC85, in LMC

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1871 се споменува и како ESO 56-SC85, in LMC.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 2 ноември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1871 е од видот OCL+EN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,2 m.[2] NGC 1871 има само една позната привидна димензија, која изнесува 2'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 13 м 51,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 67° 27' 10".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 1871 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 444; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8890.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди