NGC 1827спирална галаксија во соѕвездието Гулаб, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 1827
{{{опис}}}
Соѕвездие Гулаб
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 10 м 4,4 с
Деклинација - 36° 57' 37"
Положбен агол 120°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,3
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3' x 0,7'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 28 ноември 1837
Други ознаки ESO 362-6, MCG -6-12-8, AM 0508-370, IRAS 05083-3701

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1827 се споменува и како ESO 362-6, MCG -6-12-8, AM 0508-370, IRAS 05083-3701.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 28 ноември 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1827 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] NGC 1827 има привидни димензии од 3' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 10 м 4,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 36° 57' 37".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 120°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 1827 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 16849. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 358; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7053.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Tully, R.B., "Nearby Galaxies Catalog". New York: Cambridge University Press, 1988. A preliminary version on mnetic tape (1981) was used here. (23,17)

Надворешни врски

уреди