NGC 1807расеано ѕвездено јато во соѕвездието Бик, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 1807

{{{опис}}}

Соѕвездие Бик
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 10 м 46 с
Деклинација + 16° 30' 48"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II2p
Привиден сјај
(видлив)
7
Физички податоци
Привидни димензии 12' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 25 јануари 1832
Други ознаки OCL 462, * group?

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1807 се споменува и како OCL 462, * group?.

Откривање уреди

Објектот е откриен на 25 јануари 1832 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1807 е од видот II2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7 m.[2] NGC 1807 има само една позната привидна димензија, која изнесува 12'.[2]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 10 м 46 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 16° 30' 48".[3]

Други поделби уреди

Проучување на NGC 1807 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 180; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1282. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 639.

Поврзано уреди

Наводи уреди

Користена литература уреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски уреди