NGC 1707астеризам во соѕвездието Орион, заведен во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 1707


Соѕвездие Орион
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 58 м 21,1 с
Деклинација + 8° 14' 20"
Податоци од набљудување
Вид на тело астеризам
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Привидни димензии 1' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 8 јануари 1828
Други ознаки IC 2107

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1707 се споменува и како IC 2107.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 8 јануари 1828 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1707 е од видот *Grp.[1] NGC 1707 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 58 м 21,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 8° 14' 20".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 1707 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 179; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 684. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 974.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врскиУреди