NGC 1681спирална галаксија во соѕвездието Еридан, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 1681

{{{опис}}}

{{{опис}}}
Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 51 м 50,1 с
Деклинација - 5° 48' 11"
Положбен агол 142°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,7
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 1,2'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 6 јануари 1878
Други ознаки MCG -1-13-26, IRAS 04493-0553

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1681 се споменува и како MCG -1-13-26, IRAS 04493-0553.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 6 јануари 1878 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1681 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] NGC 1681 има привидни димензии од 1,3' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 51 м 50,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 5° 48' 11".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 142°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 1681 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 16195. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 269; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4748. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1519.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски

уреди