NGC 1638спирална галаксија во соѕвездието Еридан, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 1638

{{{опис}}}

Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 41 м 36,4 с
Деклинација - 1° 48' 30"
Положбен агол 70°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SB0
Привиден сјај
(видлив)
12
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,9
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x 1,2'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 1 февруари 1786
Други ознаки UGC 3133, MCG 0-12-69, CGCG 393-68

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1638 се споменува и како UGC 3133, MCG 0-12-69, CGCG 393-68.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 1 февруари 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1638 е од видот SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] NGC 1638 има привидни димензии од 1,8' х 1,2'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 41 м 36,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 1° 48' 30".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 70°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 1638 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 15824. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 224; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4735. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1524.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди