NGC 1595елиптична галаксија во соѕвездието Длето, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 1595
{{{опис}}}
Соѕвездие Длето
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 28 м 21,6 с
Деклинација - 47° 48' 55"
Положбен агол 17°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E3
Привиден сјај
(видлив)
12,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,7
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,9'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 3 декември 1837
Други ознаки ESO 202-25, AM 0426-475

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1595 се споменува и како ESO 202-25, AM 0426-475.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 3 декември 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1595 е од видот E3.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 1595 има привидни димензии од 1,3' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 28 м 21,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 47° 48' 55".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 17°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 1595 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 15195. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 392; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8072.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs, "Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas Monographs in Astronomy No. 4, 1985. (152,564)

Надворешни врски

уреди