NGC 1554двојна ѕвезда во соѕвездието Бик, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 1554

{{{опис}}}

Соѕвездие Бик
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 21 м 43,5 с
Деклинација + 19° 31' 16"
Податоци од набљудување
Вид на тело двојна ѕвезда
Морфолошки вид *2
Физички податоци
Историја
Откривач Ото Вилхелм фон Струве
Откриена 14 март 1868
Други ознаки LBN 817, CED 32A

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1554 се споменува и како LBN 817, CED 32A.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 14 март 1868 година од страна на Ото Вилхелм фон Струве, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 15 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1554 е од видот *2.[1]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 21 м 43,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 19° 31' 16".[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 1554 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 133; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1272. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1501.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди