NGC 1529леќеста галаксија во соѕвездието Мрежичка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 1529
{{{опис}}}
Соѕвездие Мрежичка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 7 м 19,9 с
Деклинација - 62° 53' 58"
Положбен агол 164°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 12,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,3'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 9 декември 1836
Други ознаки ESO 84-4, DRCG 46-18

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1529 се споменува и како ESO 84-4, DRCG 46-18.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 9 декември 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1529 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,1 m/лм2.[2] NGC 1529 има привидни димензии од 1,2' х 0,3'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 7 м 19,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 62° 53' 58".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 164°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 1529 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14495. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 443; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8871.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врскиУреди