NGC 1427Aгалаксија во соѕвездието Еридан, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

NGC 1427A


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 40 м 9,2 с
Деклинација - 35° 37' 24"
Положбен агол 76°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид IBm
Привиден сјај
(видлив)
12,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,3' x 1,5'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 28 ноември 1837
Други ознаки ESO 358-49, MCG -6-9-16, AM 0338-354, FCC 235

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1427A се споменува и како ESO 358-49, MCG -6-9-16, AM 0338-354, FCC 235.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 28 ноември 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1427A е од видот IBm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 14 m/лм2.[2] NGC 1427A има привидни димензии од 2,3' х 1,5'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 40 м 9,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 35° 37' 24".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 76°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 1427A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13500. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 356; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7034.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди