NGC 1011спирална галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 1011
{{{опис}}}
Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 37 м 38,8 с
Деклинација - 11° 0' 18"
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sa
Привиден сјај
(видлив)
14,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,2
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,6'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 21 ноември 1876
Други ознаки MCG -2-7-45, NPM1G -11.0096

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1011 се споменува и како MCG -2-7-45, NPM1G -11.0096.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 21 ноември 1876 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1011 е од видот Sa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 1011 има привидни димензии од 0,6' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 37 м 38,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 11° 0' 18".[3]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 1011 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 9955. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 265; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5288. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 886.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски

уреди