"Heavy in Your Arms" е песна од британскиот бендот Florence and the Machine. Песната е напишана од Флоренс Велч и Паул Епворт. Отпрвин песната требало да се вклучи во дискот со песни за филмот The Twilight Saga: Eclipse, но подоцна била издадена како сингл на 15 ноември 2010 година за да го промовираат повторното издавање на нивниот албум, Lungs.

„Heavy in Your Arms“
Сингл од Florence and the Machine
од албумот Lungs
Страна Б "You've Got the Love"
Издаден 15 ноември 2010
Формат ЦД сингл, грамофонска плоча, музички доунлоуд
Снимен 2007-08
Жанр Готик рок, барок поп
Должина 4:45
Издавачка куќа Universal Island, Moshi Moshi, IAMSOUND
Композитор Флоренс Велч, Паул Епворт
Продуцент Паул Епворт
Хронологија на синглови на Florence and the Machine
"Cosmic Love"
(2010)
"Heavy in Your Arms"
(2010)

Позадина уреди

Флоренс на нејзиното официјално мрежно место, го кажала значењето на песната:

'Heavy In Your Arms' е песна за љубовта, и како таа некогаш може да биде пречка меѓу двајца луѓе. Почувствував дека тоа е силна тема во Twilight сериите – дали се спасени или проколнати, и дали љубовта која ја чуваат ги носи доле? Ја снимав со Паул една вечер, користејќи многу чудни вокали и големо хип-хоп пијано. Всушност песната е инспирирана од хип-хопот во 90-те и госпел, како повеќето од моите песни.[1]

Музичко видео уреди

Видеото за песната е снимано во црно-бела техника. На почетокот на видеото е прикажана Флоренс, облечена во бел фустан, како лежи и ја креваат машки раце. Потоа се прикажани сцени во кои мажот ја носи Флоренс на неговиот грб

Формати и список на песни уреди

  • Дигитално спуштање[2]
  1. "Heavy In Your Arms"
  2. "Heavy In Your Arms" (C-Berg Ремикс)

Искачување на табелите уреди

Табела (2010) Позиција
UK Singles (The Official Charts Company)[3] 53

Наводи уреди

  1. „Pre-Order 'Heavy In Your Arms' From iTunes“. Official website. florenceandthemachine.net. 2010-11-04. Архивирано од изворникот на 2010-12-15. Посетено на 2010-11-10.
  2. „Heavy In Your Arms - Single by Florence + The Machine“. iTunes. Посетено на 2010-11-10.
  3. „Florence & the Machine Chart History“. UK Singles Chart. The Official Charts Company. Посетено на 2010-11-21.