IC 657галаксија во соѕвездието Кочијаш, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

IC 657


Соѕвездие Кочијаш
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 15 м 15,8 с
Деклинација +39° 58' 22"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид *2
Физички податоци
Историја
Откривач Рудолф Фердинанд Шпиталер
Откриена 7 февруари 1891

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 7 февруари 1891 година од страна на Рудолф Фердинанд Шпиталер.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 657 е од видот *2.[1]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 15 м 15,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +39° 58' 22".[2]

Други поделбиУреди

Проучување на IC 657 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врскиУреди