IC 1816галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

IC 1816


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 36 м 32,4 с
Деклинација +13° 44' 50""
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E?
Привиден сјај
(видлив)
16,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
17,3
Површински сјај 14,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,4'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 10 мај 1904
Други ознаки VCC 1674

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1816 се споменува и како VCC 1674.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 10 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1816 е од видот E?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 16,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 17,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,8 m/лм2.[2] IC 1816 има привидни димензии од 0,6' х 0,4'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 36 м 32,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +13° 44' 50"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 0°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на IC 1816 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 42062.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs, "Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas

Надворешни врскиУреди