IC 1516галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

IC 1516
{{{опис}}}
Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 ч 29 м 8,7 с
Деклинација +9° 1' 4""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид *
Физички податоци
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 27 март 1906

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 27 март 1906 година од страна на Макс Волф.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1516 е од видот *.[1]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 ч 29 м 8,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +9° 1' 4"".[2]

Други поделби

уреди

Проучување на IC 1516 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски

уреди