IC 1470галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

IC 1470

{{{опис}}}

Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 ч 25 м 15,2 с
Деклинација +9° 39' 11""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид *
Физички податоци
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 27 март 1906

Откривање уреди

Објектот е откриен на 27 март 1906 година од страна на Макс Волф.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1470 е од видот *.[1]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 ч 25 м 15,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +9° 39' 11"".[2]

Други поделби уреди

Проучување на IC 1470 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано уреди

Наводи уреди

Користена литература уреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски уреди