IC 132галаксија во соѕвездието Еридан, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

IC 132


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 12 м 59,6 с
Деклинација -32° 33' 14"
Положбен агол 65°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 0,8'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 23 декември 1897
Други ознаки ESO 359-30, AM 0411-324, IRAS 04110-3240

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 132 се споменува и како ESO 359-30, AM 0411-324, IRAS 04110-3240.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 23 декември 1897 година од страна на Луис Свифт.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 132 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 132 има привидни димензии од 1,4' х 0,8'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 12 м 59,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -32° 33' 14".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 65°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на IC 132 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14670.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врскиУреди